Една от най-полезните книги,
които ще прочетете през живота си,
според AMAZON
Мисли различно
С последни сили дотичахме до терминала за полета ни към Париж. Самолетът все още бе там, но вратите бяха затворени. Стюардесите спокойно си подреждаха билетите. Ръкавът между терминала и вратата на самолета вече бе прибран.
– Ние сме за този полет – казах аз задъхано.
– Съжалявам – бе отговорът. – Качването приключи.
– Но връзката ни кацна преди 10 минути. Обещаха, че ще се обадят да ни изчакате.
– Съжалявам, никой не може да се качва след затварянето на вратите.
Запътихме се с приятеля ми към прозорците, като не можехме да повярваме, че това се случва в действителност. Почивката ни отиваше по дяволите. Самолетът бе пред очите ни. Слънцето бе залязло и сведените лица на пилотите в кабината бяха озарени от светлините на контролните панели пред тях. Воят на двигателите се засили, а на пистата излезе човекът със светещите палки.
Замислих се за няколко секунди, след което поведох приятеля ми към централния прозорец, точно срещу пилотската кабина. Застанахме неподвижно и с цялото си същество се фокусирах върху пилотите, като се надявах да уловя погледа на някого от тях.

Един от пилотите погледна нагоре. Видя отчаянието ни зад стъклото. Гледах го умолително и отчаяно. Оставих чантите да се изхлузят от ръцете ми и да паднат на пода. Стояхме така сякаш цяла вечност. Накрая устните му се размърдаха и вторият пилот също вдигна очи. Улових погледа му и той кимна.
Двигателите намалиха обороти и чухме звън на телефон.
Стюардесата на вратата се обърна към нас с невярващи очи.
– Грабвайте си нещата! Пилотът каза да ви пуснем!
Ваканцията ни бе спасена. Прегърнахме се с приятеля ми, грабнахме чантите, помахахме на пилотите през прозореца и се втурнахме към самолета.
- Райън Чен, Wharton Business School, випуск 2001 година
***
Горната история, разказана от една участничка в групата ми, е ярък пример за водене на преговори. При това невербални. Те са били проведени съвсем съзнателно, структурирано и много ефективно. Използвани са шест инструмента, които аз преподавам и които са почти невидими за околните.
Кои са те?
Първо – не се поддавайте на емоциите. Емоцията проваля преговорите. Останете спокойни.
Второ – подгответе се, пък било то и само за пет секунди. Съберете си мислите.
Трето – разберете кой взима решенията. В този случай това е бил пилотът. Не е трябвало да се губи нито секунда със стюардесата на входа. Тя не може да промени фирмената политика.
Четвърто – съсредоточете се върху целите си, а не кой крив, кой прав. Няма значение дали предишният ви полет е закъснял, нито дали са се обадили да ви изчакат. Целта е била да се качите на полета за Париж.
Пето – осъществете контакт. Хората са (почти винаги) най-важното нещо по време на преговори.
Шесто – осъзнайте и признайте властта на отсрещната страна. Направите ли го, в много случаи тя ще я използва, за да ви помогне да постигнете целите си.
Често това са много тънки нюанси в ситуацията. Но те не са магия, а реалност, и са помогнали на двамата младежи по начин, който те ще запомнят за цял живот. Ден след ден те помагат в преговорите на всички, които са ги научили от уроците ми. От започване на работа до получаване на повишение, от изглаждане на конфликти с децата до изглаждане на конфликти с колегите, начините за водене на преговори, изучавани при нас, са помогнали на десетки хиляди хора да постигнат нещо повече и да контролират по-добре живота си.
(Из книгата “Получете повече”)
Какво казват за книгата:
Аз разчитам на инструментите за преговори на Стюарт Даймънд всеки ден!
Кристиан Ернандес, Началник отдел “Международно развитие”,
Facebook
Практична, високоефективна и може да се приложи в практиката веднага.
Юън Уитенберг, Началник отдел Глобално Развитие,
Проф. Даймънд насърчава жените да използват това, което ги отличава от мъжете, като свое предимство при преговорите — това дава сила и възможности.
Амбър Ахмад, Изпълнителен директор, бивш вицепрезидент,
Goldman Sachs
Безценна книга. Помага ми да постигна целите си на терена, в офиса, а дори и вкъщи с моите деца.
Антъни Ното, Главен финансов директор,
Национална футболна лига (NFL)
Книгата се радва на огромен успех по целия свят, преведена е на всички значими езици.
„Никой не може да си позволи да я пропусне. Тази книга може да промени света“, казва Крейг Силвърман, инвестиционен консултант от Лонг Айлънд, Ню Йорк.
Книгата предлага набор от стратегии, поведенчески модели и похвати, които да променят начина, по който виждате човешките взаимоотношения. Написаното тук е много по-различно от всичко, което сте чели или учили за преговорите. Това са методи, които се опират на психологията, а не на стратегии от типа „всеки печели“ или „един печели, друг губи“. Те не зависят от това дали някой е непреклонен или податлив преговарящ. Те не зависят от логиката в света или от това кой разполага с повече власт, или от заучени фрази, които карат преговорите да изглеждат странни и невъзможни. За разлика от всичко това, написаното в книгата разчита на начина, по който хората възприемат, мислят, чувстват и живеят в истинския свят. И то ще помогне на всеки да постигне това, което предлага тази книга: нещо повече.
ПРОМЕНЕТЕ ЖИВОТА СИ
Често чувам от учениците си, че курсът е променил живота им. Има много ползи от умението да се водят преговори – самочувствието се повишава, човек обръща внимание върху детайлите, когато е изправен пред проблем, контролът върху собствения живот е по-добър, парите се увеличават, спокойствието расте.
„Ползата от този курс е неизмерима – казва Евън Клаар, мениджър на инвестиционен фонд в Ню Йорк. – Сякаш имам ключ за всяка ключалка. Не само в работата, но и в личния живот и взаимоотношенията.“
СТЮАРТ ДАЙМЪНД е обучавал и консултирал в областта на водене на преговори както корпоративни, така и правителствени ръководители от над 40 държави. Преподава в училище „Wharton“, считано за най-доброто учебно заведение за бизнес кадри, където курсът му е най-популярният сред студентите от 17 години насам.
Преподавал е и в Колумбийския университет, Университета на Ню Йорк, Университета на Южна Каролина, Бъркли, Оксфорд и „Penn“. Завършил е „Право“ в Харвард и „Бизнес администрация“ в „Wharton“, бивш директор на проект „Водене на преговори“ в Харвард. Носител на множество награди за преподаватели.
Даймънд съветва компании и правителства как да провеждат по-ефективно преговори, и притежава собствен бизнес в няколко държави – авиокомпании, фирми за медицински услуги, за финансово посредничество и др. Съветва и обучава адвокати, мениджъри и ръководни кадри на половината компании в списъка на „Global 100“ и четвърт от тези в „Global 500“. Сред клиентите му са „JPMorgan Chase“, „Citibank“, „General Electric“, „Johnson & Johnson“, „Google“, „Yahoo!“, „Merck“, „Microsoft“, „BASF“, „Prudential“, Световната банка, правителството на Колумбия, китайска нефтопреработвателна компания на стойност 16 милиарда долара, руска разпространителска мрежа на стойност 4 милиарда долара, украински учени, южноафрикански предприемачи и фармацевтични компании от Близкия изток.
Давал е консултации и в рамките на ООН. Веднъж успял да убеди 3 000 боливийски фермери да се откажат от отглеждането на кока и да преминат на банани, които да изнасят за Аржентина. През 2008 година спомага за съставянето на процес, чрез който Гилдията на сценаристите да уреди спора си с холивудските студиа. Наред с това е учил и родители как да накарат децата си да си легнат навреме и да си мият зъбите.
В по-ранните си години Даймънд е журналист в „New York Times“, където печели наградата „Пулицър“ в екип, разследващ катастрофата на совалката „Чалинджър“ през 1986 година. Преди настоящата е издал две книги, има два документални филма и над 2000 статии за вестници и списания.
Повече информация можете да намерите на www.gettingmore.com.
Последни коментари