Как да използвате социалните медии като учен. Вашият пътеводител
Много от нашите автори и читатели са университетски специалисти, студенти, настоящи или бъдещи учени.
За тях е този страхотен пътеводител, който преведохме от английски.
Отделете си време, ще откриете десетки оригинални и полезни приложения. А много от тях са и забавни! (Кликвайте върху линковете заедно с Ctrl, за да се отварят в нов прозорец)
August 18, 2016, Автор: Andy Miah , Twitter: @andymiah
Оригинална статия: https://www.timeshighereducation.com/a-z-social-media
Защо учените трябва да използват социалните мрежи? И кои точно медии би трябвало да използват? Има толкова много инструменти и мрежи, които може да са полезни в работата им, че е трудно дори да се изброят.
Times Higher Education, в партньорство с Анди Майа, шеф на катедра “Научна комуникация и бъдеще на медиите” в Университета в Салфорд, Ви предлага едно актуално ръководство за инструментите на социалните медии, достъпни за академичните среди, и начините да ги използвате във вашата научна работа. Има много, много инструменти, но ние се опитахме да дадем представа за това как специалистите във висшето образование могат да използват най-добрите от тях.
Въведение
от Анди Майа (Andy Miah @andymiah), шеф на катедра “Научна комуникация и бъдеще на медиите” в Университета в Салфорд:
Този ресурс придружава и допълва списъка the Social Media News за учени и университетски преподаватели. В него има информация за най-новите платформи, които могат да се използват от академичните среди в професионалния им живот. Тя ще се актуализира периодично, но моля да ми изпращате вашите препоръки за допълнения.
Всичко, изброени тук, е изпробвано от мен. Ако искате да ни следвате по Twitter, ние използваме #socialmediaHE. Всички изброени елементи са препоръчани от учени, които ги използват в професионалния си живот. Благодарим на тези, които предоставиха връзки и описания”.
От A до Z на социалните медии за учени
Последна актуализация: 18 August 2016
A
About.me: Ако нямате собствена интернет страница, това е за вас. Обобщава съдържанието от социалните медии, които ползвате, в един стилен уебсайт от една страница, от която това съдържание е достъпно. ПРИМЕР
Academia.edu: Споделете вашите документи, следете тяхното цитиране, следвайте колеги.
Altmetric: Абонаментна проследяваща система за цитирането на вашите публикации в различните социални медии и по различни показатели.
Amazon Author Central: Създайте страница с вашия профил, добавете своите книги, създайте връзки към вашите социални медии, качете видеоматериали
AnswerGarden: Приятен малък инструмент, чрез който вашата аудитория може да взема участие в реално време.
Audiense: Бивш SocialBro. Аналитичен инструмент и платформа за управление на социални медии
AudioBoom: Предавател за подкастове.
AutoCollage: Безплатен инструмент на Microsoft, който може да се използва в преподаването. Използва разпознаване на лица и обекти, за да създаде бързо колаж от няколко изображения.

B
Bitly: Записвайте, търсете и подредете всички свои линкове в мрежата. Групирайте ги и ги споделете с приятели.
Buffer: Инструмент за управление на постингите в социалните мрежи. Публикува автоматично постингите в определено време. Трябва само да помните да държите Буфера пълен.
Bundlr: Събира съдържание от мрежата — видео, изображения, документи, подобно на Pinterst, което може след това да се подрежда и споделя. Интересно е да се види как сравнява съдържанието.
C
CiteULike: Библиографска база данни за всички ваши текстове. EXAMPLE
Coggle It: Инструмент за създаване на мисловни карти и диаграми, индивидуално и в сътрудничество.
CoverItLive: Включете публика от разстояние на живо.
CreateSpace: Част от Amazon, помага ви да публикувате сами всички онези книги, които сте написали.
Crowdbooster: Аналитичен инструмент за социален маркетинг, който ви помага да разберете какво по дяволите става и да подобрите медийното си присъствие.
D
Delicious: Инструмент за организиране и изграждане на колекция от вашите линкове, което в един момент се превръща във ваша персонална търсачка, спестяваща много време. EXAMPLE
Devonthink: Полезен начин за запазване и управление на вашата работа и свързаните с нея медии. Намира връзки в съдържанието, които вие може би не бихте открили.
Digg: Новинарска услуга, базирана на рейтинг от потребителите, от която можете да научите най-новото във вашата област.
Diigo: Инструмант за индивидуални и колективни изследвания, общност за споделяне на знания и сайт със социално съдържание.
Dipity: Малко като Storify, но във формат хронологична линия.
Dlvr.it: Услуга, която позволява на потребителите да свързват свои различни инструменти за социални мрежи, за да се достигне до по-голяма и по-разнородна аудитория
Doodle: Полезен начин за насрочване на срещи или вземане на групови решения.
Dropbox: За да сте сигурни, че най-важното е запазено, и да споделяте големи файлове.
E
Emaze: Ако сте отегчени от PowerPoint и се плашите от Prezi, опитайте Emaze. Много е шик. EXAMPLE
EndnoteWeb: Библиографски онлайн пакет за съхранение на вашите списъци за четене.
Eventbrite: Съвместима със социалните мрежи система за хостинг, организиране, рекламиране на събития и продажба на билети.
Eventifier: Създаване на архиви за събития.
EverNote: Ако обичате да си водите бележки по време на конференциите и искате да ги споделяте, или просто искате да са достъпни за всичките ви устройства, това върши работа.
ExplainEverything: iPad приложение за създаване на лекции за екран, импорт на мултимедия и др. EXAMPLE
F
Facebook: Най-голямата социална мрежа в света. Място за връзка с колеги и приятели.
FigShare: Дава възможност изследователите да публикуват работата си (презентации, статии, диаграми, илюстрации, данни и т.н.) за секунди в по лесен за цитиране, споделяне и откриване начин. EXAMPLE
Flickr: За създаване и споделяне на комплекта изображения, намиране на ресурси и невероятни безплатни фотографии. EXAMPLE
FrontiersIn: The Frontiers Research Network е платформа за научни публикации с измерения на социална мрежа. EXAMPLE
G
Github: Мощен инструмент за съвместна работа, преглед и управление на кодове за open source и частни проекти (препоръчано от @karenbultitude).
Glisser: Интерактивна социална платформа презентации на живо с аналитични функции.
Google+: Общностно пространство от Google. EXAMPLE
Google Drive: За съвместно писане.
Google Scholar: Напоследък предоставя допълнителни услуги като Google Authors и проследяване на цитирането на ваши и чужди текстове. EXAMPLE
H
Haiku Deck: Иновативно и стилно онлайн приложение за презентации, което умело вгражда изображения от целия интернет. Върши го супер бързо и прави нещата да изглеждат много добре. EXAMPLE
HipChat: Инструмент, фокусиран върху съобщенията и съвместната работа (препоръчано от @LauraWheelers).
Hootsuite: Много приятно приложение, което събира всичките ви акаунти в социалните медии на едно място.
HubZero: Софтуерна платформа с отворен код за създаване на динамични уеб сайтове за научни изследвания и образователни дейности.
I
Instagram: Широко разпространен инструмент за споделяне на снимки и истории.
ifttt: “If this then that” е услуга, която позволява на потребителите да свързват различни канали (e.g. Facebook, Twitter, RSS Feeds, SMS, etc) и да създават “предписания”. Предписанието включва “спусък” (ако това) и “действие” (тогава това). Идете и си поиграйте!
Infogr.am: На кого са му нужни старите диаграми, когато статистиката може да се представи в един творчески, социален формат.
Instapaper: Следете статиите, сайтовете и всичко останало, което нямате време да прочетете в момента, но искате да запазите за по-късно.
Issuu: За да публикувате статиите и трудовете си в един красив и удобен за онлайн разглеждане формат. EXAMPLE
iTunes: Място, където да публикувате и споделяте своето медиа съдържание.
J
Jiscmail: Социална медия от старата школа, която използва мейл списъци. Тонове и тонове от групи за висше образование. EXAMPLE
JournalMap: Търсачка за научна литература, която дава възможност освен страдиционното търсене по ключови думи да използвате биофизични атрибути, местоположение и др.
K
Kahoot: Създавайте игри, играйте и ги споделяйте, направете собствена викторина или анкета. Препоръчано от @scottcolton2
Kickstarter: Стартирайте проекта си с този инструмент за набиране на фондове.
Klout: За по-задълбочено разбиранне на вашата активност и влияние в Twitter.
Kred: Визуална история на вашето влияние в социалните медии.
Kudos: Създаден, за да ви помогне да увеличите въздействието на вашите публикувани научни статии, чрез проследяване на мрежите, в които работата ви може да се обсъжда и цитира най-ефективно.
L
Lanyrd: Позволява ви да добавяте събития, да откривате конференции и да следите кои събития посещават приятелите ви.
LinkedIn: Ако нямате уебсайт, а искате вашето CV да присъства онлайн, вашият LinkedIn профил може да служи като заместител. Също така място на страхотни дискусионни групи. EXAMPLE
Lino: Виртуална дъска за бързо създаване и споделяне в социалните мрежи на бележки (с фотографии). Има и камбанки :).
Livestream: Създавайте и гледайте предавания на живо.
M
ManyEyes: Софтуер за визуализация на IBM данни.
Medium: Популярен сайт за блогове.
Mendeley: Референтен мениджър и академична социална мрежа, която може да ви помогне да организирате вашите изследвания, да работите съвместно с други хора онлайн и да откриете най-новите изследвания по дадена тема. EXAMPLE
Moodle: Система за обучение и създаване на онлайн курсове с отворен код
Morfo: Създайте аватар от своя снимка и го накарайте да каже или направи каквото искате (например да прочете статия, която сте написали)
MySpace: Стартирал отново през 2013, този сайт за социално общуване и търсене на музика сега е собственост на Time Inc.
N
NewsNow: Събира новини и истории по зададена тема, и ги подготвя за споделяне. EXAMPLE
O
Overleaf: Инструмент за публикуване и за съвместна работа в реално време. (via @Lisa_Hulme).
P
Padlet: Бяла стена, на която можете да пишете, да вграждате или свързвате изображение и видео, полезна за брейнсторминг, създаване на мозъчни карти или за колективна работа в реално време. EXAMPLE
Paper.li: Създайте дигитален ежедневник по избрани от вас ключови думи. EXAMPLE
Peer Index: Метрична скала за социален импакт (Подобна на Klout).
Pinterest: Социален сайт — виртуална дъска за бележки за проследяване и споделяне на теми. EXAMPLE
Plickers: Проследете напредъка на студентите, като използвате QR кодове (via@scottcolton2).
PlumAnalytics: Инструмент за измерване на изследователски импакт.
Pocket: (бивш Read it Later): Запазете във вашия “Джоб”, за да прегледате по-късно интересна статия, видео или уеб страница.
PollDaddy: Създаване на безплатни анкети на вашия уебсайт.
Popplet: Инструмент за създаване на карти при съвместна работа.
Prezi: Добавете вкус към презентацията си с този софтуер, сега вече с 3D. EXAMPLE
Primary Pad: Свободно място за съавторска работа, особено полезно при работа в реално време, не се изисква регистрация. Просто споделяте URL.
Projeqt: Приятна за работа платформа за създаване на слайдшоу. Просто пускате в нея видео, текст, pdf, туитове и т.н. EXAMPLE
Prisma: Прави изображенията ви да изглеждат като картини, нарисувани от художник.
Q
Quora: Задайте въпрос и ще получите отговор. Предметни и тематични ръководства. Един инструмент, с който можете да започнете научното си изследване.
R
RateMyPI: Както се и разбира от името, можете да прецените основните си изследователи, за да решите с кого от тях искате да работите.
ReadCube: Омръзна ли ви да се борите с различни интерфейси, за да откривате и архивирате нови статии? Тази мощна платформа ви предоставя портал към всичко. Можете да търсите, съхранявате и анотирате всякакви статии. (препоръчано от @LauraWheelers).
Reddit: Място за споделяне на статии и блогове и мощно средство за генериране на трафик.
ResearchGate: Социална мрежа (портал) за учени.
S
Scoop.it: Създайте тематично списание.
Scribd: Споделете документите си в голяма социална общност. EXAMPLE
SiteSucker: Средство за съхраняване на цели сайтове, които можете да обработвате или анализирате по-късно.
Slack: Мощен инструмент за управление на проекти и съвместна работа. Съобщения и разговори между членовете на екипа,приложения за всички платформи, интегриране на приложения и услуги и 5 Gb място в безплатния вариант. (препоръчано от @ErinmaOchu)
Skype: За видеоконференции на живо.
SlashDot: Платформа, която сама описва себе си като “Новини за зубрачи”. Всичко свързано с науката и технологиите.
SlideRocket: Създайте и споделете своите презентации онлайн.
Slideshare: Както се вижда от заглавието, качете своите документи/слайдшоу за разглеждане от всички.
SnapChat: Оригинално приложение за споделяне на творческо съдържание, което не оставя отпечатъци (всичко се изтрива веднага след разговора) и още един начин да се свържете с другите. Популярно сред студентите.
SoundCloud: За всеки, който иска да споделя или да намери аудиоматериал, това е чудесно решение.
Spotify: Добре познато приложение за слушане на музика. С него можете и да качвате музика в мрежата. Полезно за учените в областта на музиката: изследвайте, създавайте, споделяйте, публикувайте.
Squarespace: Платформа за изграждане на уебсайтове. Фаворитът в момента! EXAMPLE
Storify: Създайте материал за дадено събитие, като съберете заедно определена медийна активност. EXAMPLE
Storyful: Помага редакциите да открият най-доброто съдържание на социалната мрежа и да го проверяват. Много добро за медийни изследвания.
StumbleUpon: Нека мрежата дойде при вас с тази мощна търсачка за откриватели. Намира уебсайтове, като се базира на вашите интереси.
SumAll: Предишна TwentyFeet. Проследява и актуализира вашата медийна статистика.
Survey Monkey: Както подсказва името, създава анкети и ги споделя.
T
Tailwind: Инструмент за повишаване на рейтинга в Pinterest и Instagram. Преди се наричаше Pinreach. Откриване на съдържание, Публикеване на постинги по график , Монитор на разговори, Стартиране на промоции и анализ на резултатите. Всичко в една платформа.
Tout: Заснемане на 15-секундни видео актуализаци и публикуване в реално време във вашите социални мрежи. EXAMPLE
Tumblr: Популярна платформа за блогове.
Tweetbot: Twitter клиент за MacOS и iOS устройства, позволява ви да имате много отворени Twitter feeds (т.е. различни хаштагове) едновременно. Полезно за конференции.
TweetDeck: Пространство, собственост на Twitter за наблюдение и общуване.
Twitter: Микроблогинг платформа с шансове да ликвидира всички останали. EXAMPLE
Twitterfall: Визуализирайте туитове по време на конференция, за да създадете друг слой на активност.
TWUBS: Регистрирайте хаштаг и помогнете на хората да открият вашето събитие, проект и т.н.
U
Udemy: Може би името означава “Academy for U”? Присъединете се, качете курсове, презентации, видеолекции, може дори да прибирате такси за това. Може да служи като нов пазар за кратки университетски курсове и други такива.
Ustream: Ако не разполагате с техническа помощ, за да заснемете своето събитието, Ustream го прави за вас с няколко кликвания.
V
Vimeo: Ако ограниченията за качване на файлове в YouTube не отговарят на вашите нужди, качвайте тук. EXAMPLE
Vine: Шестсекундно видеоприложение от Twitter. EXAMPLE
W
Wakelet: Тази платформа може да означава, че повече не ви е необходим уебсайт. Pinterest на стероиди. EXAMPLE
Wallwisher: Инструмент за създаване на мисловни карти, брейнсторминг, списъци и др. Създава празна страница, която трябва да напълните със съдържание.
Wikipedia: Следете и редактирайте термините във вашата експертна област.
Wordle: Създайте от данните облаци от думи, за да разберете важността и влиянието им в даден текст. EXAMPLE
WordPress: Популярна платформа за създаване на уебсайтове.
X
TEDx: Приложение, създадено за подкрепа на независими организатори, които искат да организират TED събитие в тяхната местна общност.
Y
Yammer: Частна социална мрежа, за вътрешно ползване в дадена организация. Много университети вече я използват за да си сътрудничат по шифрована връзка между факултети, независимо от географските разстояния, съдържанието и вида приложенията.
YouTube: Все още най-популярната платформа за споделяне на видео. EXAMPLE
Z
Zotero: Библиографски инструмент, който също така е полезен за споделяне на ресурси.
Още източници на информация за социалните медии
Why academics should care about social media
Tips for academics: blogging and social media
Последни коментари