Проф. Игнат Пенков (1911-2004) е първостроител на икономическата география в България. Като асистент в Софийския университет и като специализант при проф. Хуго Хасингер във Виенския университет подготвя фактически два доктората. Първият е студията му „Културен ландшафт“, която е истинска еманация на антропогеографията. Втората докторска дисертация – написана на немски език и непреведена и непубликувана на български език, разкрива ролята и значението на долината на р. Струма за географското приобщаване на Беломорието и на Егейска Македония със сърцевината на българските земи. Предиспонираното от природата трасе на пътя за активни икономически връзки на София и на Югозападна България с Беломорието и средиземноморските страни едва сега се оценява – изграждане на модерни „бързи“ шосета и ж.п. линии между София и Солун.
В зряла творческа възраст Игнат Пенков насочва своето внимание към основните икономически проблеми на България. След 9.09.1944 г. доцент Игнат Пенков заедно с доц. Живко Гълъбов съставят първите учебни планове за специалността География, възстановяват Българското географско дружество, редактират научно-популярните списания по география, Годишника на СУ, книга География, Известията на БГД, съставят първите учебници по икономическа и по физическа география на България.
Игнат Пенков като учен подхваща проблема за икономическото райониране на страната. Написва дисертационен труд – „Стопанско-географска характеристика на района Драгичево-Перник-Батановци“, с който поставя солидно начало на регионалната проблематика в географските изследвания.
Автор на много заглавия с географска тематика.